A gyökércsakra

Muládhára
 
mula = gyökér ádhára = alap, talpazat
Elhelyezkedés: a farkcsont alsó végénél
MantrájaLAM.
Színe: piros
Eleme: föld
Tulajdonság: bátorság, tettrekészség

A muládhára csakra az állati és emberi tudat határa. A tudattalannal áll kapcsolatban, ahol előző életeink tapasztalatai és tettei tárolódnak. Ezért személyiségünk fejlődésének alapját képezi, és komoly befolyással van arra, hogy miként alakul sorsunk – a karma törvénye szerint.

A muládhára csakra pozitív tulajdonságai a vitalitás, az életerő, a fejlődés; negatív sajátosságai a lustaság, tunyaság, a szenvedélyesség és az önzés, énközpontúság. Ennek a csakrának Shiva az istensége, az „állatok ura” (Pashupati Maha deva), ez az alacsonyabb állati tulajdonságok legyőzését szemlélteti.
A muládhára csakra jelképe négylevelű lótusz. A négy levél az e csakrában gyökeredző belső funkciókat szimbolizálja: szellem (manasz), értelem (buddhi), tudat (csitta) és ego (ahamkára).

Ahol élet van, ott tudat is van, márpedig a tudat evolúcióra törekszik. A muládhára csakra jelképeit ezért az energia és a felfelé törekvés jellemzi. Színe a piros, ami a shakti színe. A shakti felébredést, mozgást, fejlődést, energiát jelent. A piros szín szimbolizálja a szunnyadó tudat ébredését, tevékeny éber tudattá serkenését.

A muládhára csakra másik szimbóluma a csúcsán álló háromszög. Ez kétfajta jelentést hordoz. Egyrészt egy tölcsért szemléltet, amely begyűjti és lefelé tereli a kozmikus energiát, másrészt a felfelé haladás velejáróját, a kiterjedést szimbolizálja. A háromszög alsó csúcsa a kiindulópont, ha úgy tetszik: a mag; felfelé törekvő szárai pedig tudatunk emberivé válását illusztrálják.

A muládhára csakra állata a hétormányú elefánt. Az elefánt a bölcsesség egyik jelképe. A hét ormány a föld hét kincsét (szaptadhatu) testesíti meg. A csakra őseleme a föld, létünk alapja és egyben „anyánk”, amely energiával és táplálékkal lát el bennünket.
Ide tartozó szervek a kiválasztás szervei a vastagbél és az anus.

Alulműködése, diszfunkciója esetén: függőség, bizalmatlanság, félelem, biztonságérzet hiánya, önzőség jellemzi gondolatainkat és érzelmeinket, valamint székrekedés a jellemző.

Amikor harmóniában van, biztonságban érezzük magunkat, megalapozottság, lojaltás, stabilitás jellemzi személyiségünket és rendszeres az ürítés is.
Az ízérzékeléssel és a szaglással áll kapcsolatban.

Az ide tartozó mirigyek a sexuális és adrenerg hormonokat termelő mirigyek - petefészek, prosztata.
Szervrendszerek: immunrendszer, csontok, láb, vastagbél.
Idegi kapcsolatai:
  • plexus pelvicus, a kismedencei vegetatív idegfonat és dúcrendszer mely paraszimpatikus beidegzéssel látja el a kismedencei szerveket, 
  • ganglion mesentericum inferius, az alsó bélfodordúc, mely szimpatikus beidegzést biztossít. 
Sokkal nehezebben azonosítható egy idegfonat vagy dúc bonctanával, bonyolult, a területre több irányból és módon ható ideghálózatok alkotják a csakrát.
A muladhara magasságában a gerincvelő nincs a gerinccsatornában hisz a gerincvelő a gerinc ágyéki szakaszán véget ér. Ezen a területen sűrű ideghálózat lép ki két oldalt a gerinccsatornából a keresztcsonti, ágyéki valamint az alsó három háti szelvényből.
Ebben a csakrában alakulnak ki a szexuális működéssel kapcsolatok érzetek melyek helyi reflexekként jönnek létre ér-,  és izomreakciókat kiválltva.
A jóga hagyomány úgy tartja, hogy a muladharaban alszik a kundalini kígyó saját farkába harapva. Ezt a kígyót vagy ha úgy tetszik szunnyadó energiát ébreszti fel a jógi, és ezt az energiát vezeti végig csakrákon át, s amikor a szahaszrarahoz ér úgy tartják a jógi megvilágosodik.

Asanak melyek aktiválják a Muladharat
  1. Bandha Konasan - pillangó
  2. Uttanasana - állva előrehajlás nyújtott térdek mellett
  3. Janu Shirsasan - nyújtott ülésből egyik láb térben hajlítva, talpak a belső combon törzshajlítás, homlok a nyújtott láb térdeihez
  4. Paschimotasan - nyújtott ülésből előrehajlás, térdek nyújtva, homlok a térdekhez
  5. Utkatasan - szék tartás
  6. Mandukasan - béka tartás
     
  7. Baddha konasana
    Utkatasana
    Janu Shirsasana
    Mandukasana

    Uttanasana
    Paschimotasana

     

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése