2012. november 5., hétfő

Gerincünk védelme és annak fontossága



 A statisztikai adatok a gerincbetegségekkel kapcsolatban elszomorítóak. A népesség 80%-a életében legalább egyszer megtapasztalja a gerinc különböző szakaszain jelentkező fájdalmat, funkciókárosodást. Az érintettek 80-95% ánál a panaszok 3 hónapon belül vissaztérnek, illetve a betegség krónikussá válik. Tehát a gerinccel kapcsolatos betegségek népegészségügyi problémának számítanak. Míg egy évtizede a gerincbetegségek az 50 - dik életév körül illetve az után jelentkeztek, ma ez a harmincas évekre tolódott ki: nem ritka, hogy a harmincas korosztálynál már komoly károsodásról és ennek függvényében természetesen erős fájdalmakról beszélhetünk. Amennyire a felnőtt lakosság a gyermekek is egyre nagyobb tehernek vannak kitéve, egyre kevesebbet vagy egyáltalán nem sportolnak, mozognak (Felhívnám itt a figyelmet a szülők óriási felelősségére!!!). Ennek következménye rájuk nézvesem hanyagolható el (SŐT!) hiszen mire számíthat idősebb korában az kinek gerince már gyermekkorban károsodott, illetve a fejlődési szakaszban nincs kitéve megfelelő minőségű és mennyiségű kihívásnak?

Harminc-negyven évvel ezelőtt sokkal ritkább volt a derékfájás, mint manapság, aminek egyik oka, hogy az időközben egyre gyakoribb ülő életmód nagyobb terhet ró a porckorongokra. A másik ok, hogy elődeink öntudatlanul is óvták, védték gerincüket a fizikai igénybevétel alatt. A derékfájás miatt kimaradt munkaórák száma az egyénre és a gazdaságra nézve is komoly anyagi terhet jelent, erről több hazai és külföldi tanulmány is beszámolt már és ez manapság sem elhanyagolható tény.

Mit tehetünk?
A legfontosabb amit tehetünk elsősorban annak tudatosítása, hogy testünk másra van programozva, teremtve, mint amire azt a modern világ készteti. Hogy az „Ép testben él lélek” mondás nem humbuk. Tehát, ha szeretnénk megőrizni gerincünk egészségét fontos áldozni a megelőzésre ha pedig már problémánk van minél előbb érdemes azt orvosolni, még mielőtt a szike alatt találnánk magunkat! 

Gerincünk rugalmas szerv, számos csont és kisízület alkotásában. Életvezetésünk szimbóluma, a gerincvelő helye melynek fiziológiailag éppoly fontos a szerepe, mint energetikailag. Az életfunkciókat ellátó idegek lefutási és kilépési helye energetikailag az életenergia keringési csatornáját jelenti (Susumna csatorna vagy a Befogado és Kormányzó vezeték).

Gerincünk védelme érdekében fizikai szinten fontos a gerinctorna, vagy az olyan típusú mozgás mely támogatja és tehermentesíti a gerinc ízületeit (pl.: úszás, taichi, gerincjóga, do in). A megfelelő folyadékbevitel és az egészséges táplálkozás. Minden típusú mesterséges étel károsan hat! Fontos továbbá a gerincvédelem, melyet szakember instrukciói mellett érdemes megtanulni, begyakorolni majd ALKALMAZNI A HÉTKÖZNAPOK SORÁN! Mi tartozik ide? A helyes gerinchasználat és a hétköznapi mozgások elsajátítása tehermentesített helyzetekben (A helyes kikelés reggelente az ágyból már meghatározhatja gerincünk aznapi állapotát). És mint minden tünet esetén: a stresszhatás csökkentése és tudatosságunk növelés is fontos. A kínai orvoslás szerint a csont és ízületi rendszerben tapasztalt elváltozások a vese energiájának gyengesége következtében jönnek lárte. A vesében tárolódik ugyanis elsődleges, velünk született életenergián melyet a végletekig merítünk ha éjt nappallá téve, túlfeszített tempóban dolgozunk szüntelen. Ha gondolataink és racionalitásunk az anyagi világban átveszik az életünk feletti uralmat. Éppen ezért vizsgáljuk meg, hogy hogyan használjuk életenergiánkat és töltődjünk fel minden nap! Vizsgáljuk meg, hogy mennyi félelem van bennünk, ismerjük fel azokat melyek nem valódiak és engedjük el őket. 
 

Szeretettel várom gerincjóga óráimon!

Kedden és csütörtökön: 09:00 - 10:00

Helyszín: Ahimsa jóga közpot, Szabadka
Cím: Nusiceva 2/11 4. emelet (a Ravel cukrászda épületében)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése